Komfortní zóna – váš přítel a nepřítel

Za prvé, ne všechno, co je pohodlné, je špatné. Některé vzory a zvyky byly stanoveny z nějakého důvodu. Dávají nám strukturu a zajišťují určitou organizaci v našem každodenním životě. Často však takové návyky a vymoženosti nenechávají žádný prostor pro růst a žádné místo pro nové věci. Odchod z komfortní zóny znamená mít odvahu a překonat své vlastní nejistoty. Nicméně, vymanit se z komfortní zóny také znamená být volnější, protože přestanete být omezováni návyky.
černé kotě

Tip 1: buďte pozorní

Chcete-li se vymanit z vaší zóny pohodlí, musíte ji nejprve rozpoznat. Sledujte se během svého každodenního života, možná si dělejte poznámky. Kdy si nevědomky vyberete pohodlnější, jednodušší způsob? Kde se ve vašem životě usídlily vzory a struktury, které jen plníte ze zvyku? Pravděpodobně každý najde věci, které vklouzly do jeho každodenního života.

Tip 2: pokrok v malých krocích

Buďte pozorní, ale ne příliš přísní. Nikdo, ani vy, byste neměli očekávat, že se vzdáte celého svého dosavadního života. Komfortní zóna neznamená, že je všechno špatné. Začněte s malými věcmi. Například, začněte pouštět televizi jen na jeden nebo dva večery týdně. Místo toho jděte na procházku, přečtěte si knihu, která se už dlouho válí na polici.

Tip 3: říkejte „ano“ častěji

Možná jste to už někdy sami zpozorovali, často říkáme předčasné něco, aniž bychom o tom příliš přemýšleli. Nebo vaše hlava najde desítky „ale“, proč byste neměli říkat ano. Protože říct ano znamená opustit zónu pohodlí, odvážit se překonat vlastní nejistotu. Důvěřujte a řekněte „ano“ novým výzvám, nemyslete příliš dlouho na negativní důsledky. Pokud se ale zamyslíte, přemýšlejte spíše o zisku, který vám nová výzva přinese.

Tip 4: dbejte na řad

Abyste se stali svobodnějšími, potřebujete řád. Zní to divně? Ze dvou důvodů je to docela smysluplné. Zaprvé nemůžeme své myšlenky proměnit v něco nového, dokud nebudeme ztrácet tolik času na našich každodenních povinnostech. Kdykoliv budete muset pokaždé plánovat a znova přemýšlet o tom, co děláte a jak to děláte, máte málo prostoru na to, abyste se podívali za hranice své zóny pohodlí. Druhým aspektem je motivace. Často je pro nás těžké motivovat se k věcem, zejména pokud jsou pro nás výzvou. Tyto výzvy zahrnují opuštění komfortní zóny. Motivace pomůže k tomu, aby se tomuto úkolu dostalo místa v každodenním životě.

Tip 5: nechte se inspirovat ostatními

Co obdivujete u jiných lidi? Prolomení komfortní zóny znamená: kopírování je povoleno! Jen zkuste něco, co obdivujete u jiných.

Tip 6: zastavte se

Ne všechno je pro každého. Pokud se bojíte výšek, je špatné nutit se k seskoku. Ale nevzdávejte se příliš rychle. Zvažte, zda překonání nějaké věci stojí za tu námahu, nebo zda úsilí na konci je větší než zisk, který získáte, když vytrváte.
pastelka na papíře

Tip 7: odměňte se

Takový únik z komfortní zóny může vyžadovat hodně odvahy a hodně síly. Proto nesmíte zapomenout na sebe. Nějaká odměna na konci může být motivující.

Back To Top