Každý demokratický stát má svoji vlastní vládu. Samozřejmě s prezidentem v čele. My žije ve formě republiky. Je to naše státní uspořádání. V naší zemi se neřídíme tím, že v čele státu by měl být nějaký panovník. Státní moc je odvozována vždycky od vůle občanů. Proto překlad slova republika znamená, že je to veřejné. A státní moc v naší České republice se dělí na: moc zákonodárná, kterou zastupuje Parlament. Moc výkonná, kterou zastupuje vláda a prezident. A nakonec tu máme moc soudní. A tyto soudy jsou od sebe odděleny a jsou na sobě nezávislé. Tudíž u nich mají šanci, jak bohatí, tak i chudí.

politik

Spravedlnost na místo úplatků tu má ještě své silné a nezastupitelné slovo. A tak by to mělo být a také zůstat. V republice máme takovou velkou výhodu. A tím jsou pro nás volby. To my si volíme jako třeba teď svého prezidenta. Je to na nás. A pak také nadávat můžeme jedině sobě. A také členy Parlamentu. Což je super výhoda, ačkoliv byla by kdyby bylo z čeho vybírat. Ale je to zase jen na nás. Republiky se jistě dělí na dva druhy: prezidentské a parlamentní. Pokud je republika prezidentská výsady hlavy státu jsou obrovské. A parlamentní republika to je případ naší České republiky. Má prezident výsady omezené a vládne vláda v čele s Parlamentem.

volební urna

Například největší výsady má paradoxně předseda vlády. Vláda se u nás skládá z předsedy vlády neboli premiéra, místopředsedy vlády a ministrů. U nás je aktuálně předsedou vlády Petr Fiala. A ten je ze strany ODS. Kterého jsme si také v nedávných letech zvolili. Zda to bylo dobře, ukáže zase jenom čas. A prvním místopředsedou je Vít Rakušan. A to za stranu STAN. Dále je tu místopředseda Ivan Bartoš, který i zastupuje post ministra pro místní rozvoj. Dále nám vystupuje Marian Jurečka, který je také místopředseda vlády a také ministr práce a sociálních věcí. A nakonec Vlastimil Válek. Ten je jako poslední místopředseda vlády a také ministr zdravotnictví. Zbyněk Stanjura je z ODS a také je ministrem financí. Petr Gazdík ze STAN ministr školství, Jan Lipavský ze strany Piráti. Ten má post ministra zahraničí. Jako ministr byla pověřena žena. A to Jana Černochová. Ministr zemědělství je Zdeněk Nekula a ministr dopravy Martin Kupka. Tak to je shrnutí toho základnějšího ve vládě. Tak ať nás čekají už jen krásné zítřky. 

Back To Top