Hledáte koníček, kterému byste se mohli naplno věnovat a zároveň zlepšit svou fyzickou zdatnost? Tak možná horská turistika pro vás bude tou správnou volbou. Je až s podivem, kolik nadšenců tato zdánlivě nenáročná aktivita může mít. Je to možná i pro to, že nejde ani tak o fyzické výkony, ale o krásy přírody, které na svých toulkách potkáváte. Na turistických výpravách je možné zažít nejedno dobrodružství a načerpat nové síly či pročistit unavenou mysl. No řekněte sami, jak lépe se dá trávit volný čas?

Žena v horách

Zatímco někteří vyráží na horské túry jen v rámci dní, jiní se nebojí vydat do cizích krajin i na několik týdnů či měsíců. Abyste mohli zažít kouzlo turistiky na vlastní kůži, není zapotřebí šplhat do vysokých Alp nebo letět tisíce kilometrů k magickým Andám. Dobrodružství, na které jen tak nezapomenete, je možné prožít i tady u nás. A co je na tom nejlepší? Nemusíte patřit mezi zkušené horaly a vystačíte si s obyčejným vybavením.

Správné oblečení a vybavení je základ
Kvalitní trekové boty, funkční oblečení nebo třeba svítilna a mapa. V případě oblečení se vyvarujte zbytečně tlustým kouskům a raději vrstvěte. Díky tomu budete schopni mnohem lépe regulovat teplotu. Počasí ve vyšších nadmořských výškách bývá navíc hodně proměnlivé a s touto skutečností je zapotřebí počítat, už když se chystáte na cestu. Důležité je zůstat po celou dobu túry v suchu, a jelikož jde chlad primárně od nohou, budou se hodit krom kvalitních trekových bot i náhradní ponožky v batohu.

Lezení po horách

Jídlo a pití
Počítejte spíše s variantou, že na horských cestách nebude příliš mnoho možností, jak se občerstvit. Při větší fyzické námaze je naše tělo schopno přijmout velké množství tekutin. Pokud mu je nebudeme v potřebné míře dodávat, mohou nastat bolesti hlavy, přehřátí a v nejhorším případě třeba malátnost. Ovšem ani jídlo nepodceňujte, to zase dodá potřebnou energii na další náročný výšlap.

Back To Top