Každý má nějakého koníčka, se kterým tráví svůj volný čas. Znáte někoho, kdo rád skládá modely? Modely, jako zmenšeniny je krásné sběratelské hobby. Určitě si každý z nás někdy zkoušel slepit papírový model, např. z ABC. Nebo alespoň na základní škole v rámci pracovních činností jste slepovali kostku, či jako součást výuky geometrie. Nebo jste možná zkoušeli slepit si na podzim vlastního draka. Papírové modely ale zdaleka nejsou zábavou jen pro děti. Papírové modely se dělají na mnoha úrovních složitosti, takže stejný hrad, např. Karlštejn v nejlehčí úrovni slepí školák na prvním stupni základní školy, zatímco ten nejpropracovanější model může potrápit i zkušeného modeláře.

model

A zdaleka se nelepí jen hrady. Můj syn je sběratel stavebních strojů a aut a každý rok slepí jeden do detailu propracovaný model. Trochu jiné lepení jsou plastové modely. Tady jde většinou o modely letadel či lodí, nebo dalších dopravních prostředků. Kdo nemá dostatek trpělivost, aby si modely sám slepil, ale přesto se mu líbí modely, může si koupit již hotové modely aut https://www.macmodel.cz.

autíčko

Sběratelství modelů je krásný koníček a není divu, že se sběratelé chtějí svými sbírkami pochlubit. Narazit tak můžeme na velmi zajímavé výstavy, na kterých, pokud potkáme autora, tak si určitě vyslechneme zajímavé historky, jak se sbíráním začal apod.

Nádherné modely významných budov z celého světa byly kdysi v Ostravě pod názvem Miniuni. K vidění bylo mimo jiné i všech sedm divů světa, Eiffelova věž, Big Ben či šikmá věž v Pise. Areálem dokonce projížděl model lodi po vodním kanále. A byl tam i model letiště. Bohužel byl areál v roce 2020 zlikvidován a snad bude přestěhovaný k Slezskoostravskému hradu. Žádný obdobný projekt momentálně v České republice není, takže pokud jste odvážní, máte možnost něco podobného vybudovat.

Back To Top