To, že se vám někdo snaží nanutit něco, co vlastně vůbec nepotřebujete nebo ani nechcete, je taktika, kterou podvodníci hojně využívají a pořád se můžeme setkat s případy, kdy obyčejní lidé někomu takovému naletěli.
Bohužel nejen osoba z masa a kostí vás může, jak se říká převézt a obrat o peníze, ale i v případě informačních technologií si musíte dávat pozor. Riziko spočívá hlavně v tom, že vámi sdělené údaje, tedy jméno, adresa, telefonní číslo, emailová adresa zůstanou po dlouhou dobu někde uložené a vy ani nemusíte mít tušení o tom, kdo všechno se k nim v průběhu doby může dostat a kdykoliv je použít k nekalým účelům. Bohužel jsou tyto obavy oprávněné, uživatelé jsou klamáni více a více, i když na toto nebezpečí je stále více upozorňováno. Jsme ale lidé omylní a ve slabé chvilce se stáváme i snadnou obětí a kořistí.
rozesílání mailů
Největší slabinou však není technika sama o sobě, ale přímo člověk, tedy lidský faktor, který technologii ovládá. Navíc do hlavy nikomu vidět nejde, o to je to možná horší.
Co je tedy hlavní příčinou toho, že běžný uživatel je zneužit? Určitě vám vyhovuje míst stále stejné přístupové heslo, ať už doma nebo v zaměstnání, ale to je chyba, ať tak nebo tak, heslo ochraňuje vaše jak osobní, tak i jinak důležité nebo tajné informace.
sociální média a facebook smartphone
Podobně je tomu s používáním zařízení jako jsou flash disk nebo jiná média. Ta mohou být zdrojem viru, který pak dokáže způsobit nenapravitelné škody. Rizikové je i připojení na internet a otevírání příloh nedůvěryhodných emailových zpráv. Antivirový program sice leccos zachytit dokáže, ale stoprocentní to není.
Ke klamání uživatelé pak dochází především za účelem obstarání si informací, chránit se před tímto je velice obtížné.
Jedinou radou je, buďte ve střehu, nepodceňujte žádnou dostupnou možnost ochrany.

Back To Top