Bodové žárovky se začaly v naší zemi šířit především po sametové revoluci, pronikaly na náš trh ze zemí západní Evropy a spolu s nimi i stropní podhledy a bytová řešení vestavěného nábytku. Tento trend se rozšířil natolik, že si na trhu osvětlovací techniky získal své stabilní postavení. Bodové žárovky, neboli bodovky, vyzařují úzký světelný kužel a tohoto jevu se využívá pro nasvícení určitého prostoru, jako jsou rohy místností, pracovní nebo odpočinkové kouty, osvětlování exponátů a zboží ve vitrínách a pracoviště, jako např. kuchyně, kanceláře a prodejny.bodová světla v koupelně
Jejich výhodou je, že bývají ukryté jako součást sádrokartonové konstrukce či nábytku. V některých případech však bývá montáž svítidel náročnější a vyžaduje zásah odborníka.

Jaké známe druhy bodových světel

Výklopná svítidla – nejčastěji se bodové osvětlení instaluje ve formě výklopných svítidel, která lze libovolně přizpůsobit danému prostředí. Vzhledem k tomu, že jde o směrové světlo, je velmi důležité jeho nasměrování. Poloha bodovek se může libovolně měnit v závislosti na osobních preferencích a také na intenzitě denního světla a úhlu slunečních paprsků, který se mění v průběhu ročních období.osvětlená vstupní chodba v bytě
Pevná svítidla – zpravidla se montují do stropních podhledů, kde se nepočítá s variabilitou dopadajícího světla. Většinou jde o uzavřené místnosti bez oken nebo s minimálním vlivem denního slunečního záření (toalety a koupelny) anebo kuchyňské linky, jídelní kouty a části místností, kde vynikne intimita směrových světel. Důležité je, aby nebyly bodovky nasměrovány s odrazem v zrcadlech nebo skleněných ploch, čímž vzniká nepříjemný oslňující efekt.
Součást vestavěného nábytku – do vestavěných skříní se umísťují speciální LED žárovky 12 V, které napájí externí transformátor. Nevyzařují příliš mnoho tepla, čímž se snižuje riziko vznícení dřeva nebo dřevotřísky.

Back To Top