Ušijte si vlastní prošívanou deku zateplenou vatelínem

Češi jsou ve světě proslulí svou tvořivostí a vlastními nápady, s nimiž docílili mnoha úspěchů na poli objevů a vynálezů, které posunuly civilizaci o velký kus kupředu. Každý sice nemusí být zrovna nositelem Nobelovy ceny za objev lodního šroubu a kontaktních čoček, tvořivý talent však dříme v každém z nás a důkazem toho je obrovský počet zručných švadlen, které si dovedou samy doma zhotovit cokoli podle svých originálních představ.

kočka na dece

Ušít deku nebo přehoz podle vlastního návrhu není nic složitého

Prošívané deky – nevyhovuje vám sortiment povlečení ložního prádla? Pak si můžete vytvořit vlastní prošívanou deku. Není to nic obtížného, švy jsou rovné a s pomocí šicího stroje a žehličky to zvládne i začátečník. Pro povrchovou tkaninu se nejlépe hodí bavlna a pro zimní období hřejivý polyester, na trhu jsou stovky nejrůznějších barev a vzorů látkové metráže, která převyšuje nabídku ložního povlečení. Můžete také vytvořit pravidelnou či nepravidelnou mozaiku z látky nastříhané na malé čtverce a tím pádem mít doma skutečně neotřelé a jedinečné řešení. Zvláště u šachovnicových motivů, kde se střídají dvě výrazné barvy, např. červená a žlutá, může jít o velmi působivý bytový doplněk.

holčička pod dekou

Kromě obchodů textilní galanterie můžete narazit i na zajímavé materiály v second handu a inspirací by vám mohly být i deky ušité ze starých froté ručníků, přehozů, povlečení či manchesteru.

Pro zateplení prošívané deky vsaďte na osvědčený vatelín https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/netkane-textilie-vyplne-a-vycpavky/vatelin-a-vafix. Je to polyesterové rouno a prodává se v různé gramáži a tloušťce. Je velmi levný a rozšířený mezi švadlenkami již řadu let, které z něj šijí kabáty, bundy, dětské zavinovačky, polstrování postýlek a kočárků a různé pelíšky pro zvířata.

Prošívané deky si podle tloušťky zateplovací vrstvy lze vyrobit ve více kusech jako sezonní přikrývky nebo přehozy na sedací soupravu či postel. Teplé přehozy si zamilují i vaše děti, které si na nich na zemi rády hrají, a samozřejmě i domácí mazlíčci, vyhledávající měkké a teplé pelíšky.