Jízda v zimě má svá specifika, za extrémních povětrnostních podmínek je mnohdy lepší nevyjíždět a počkat, až se podmínky zlepší. Ty v našich zeměpisných šířkách naštěstí nejsou příliš časté.

auto silnice zima

Příprava

Jako první nás jistě napadne nutnost přezutí na zimní pneumatiky. Ty musí mít minimálně 4 mm hluboký dezén a za souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy, nebo lze-li takovou situaci očekávat, jsou povinné v období od 1. listopadu do konce března.

Zkontrolujte stav akumulátoru, v případě potřeby jej dobijte. Při nižších teplotách by vás mohl nepříjemně překvapit.

Je vhodné, zejména u starších vozů namazat gumové těsnění dveří silikonovým olejem. Předejdete tak jejich zamrznutí a poškození těsnění při násilném otevírání. Rozmrazovač zámků mějte raději doma, v zamrzlém autě vám nepomůže. Proveďte kontrolu chladící kapaliny a kapaliny do ostřikovačů, zda je nemrznoucí.

Mějte ve voze startovací kabely a sněhové řetězy, škrabku, smetáček i lopatku, pro případ uvíznutí na horách v hlubokém sněhu.
auto sníh zima

Před jízdou

Pečlivě odstraňte sníh a zmrazky z oken a světel, odstraňte sníh z celého vozu. Uvolněte případně přimrzlé stěrače, jejich spuštění by je mohlo poškodit a nebudou vám k dispozici právě ve chvíli, kdy je budete nejvíc potřebovat. Pro případ uvíznutí v koloně mějte dostatek paliva, nabitý mobilní telefon, ale i deku a zásoby jídla a pití pro ostatní pasažéry, především pro děti.

Během jízdy

Motor je vhodné zahřívat pomalou jízdou, nikoli na místě. Nikdy nepřeceňujte své schopnosti. Vždy musíte mít vůz i situaci kolem vás pod kontrolou, jeďte plynule, klidně a opatrně, bez prudkých pohybů volantem a bez prudkého brzdění a akcelerace. Brzděte před zatáčkou, ne až v ní, dodržujte bezpečnou vzdálenost od vozu před vámi. Před jízdou z kopce včas přeřaďte na nižší převodový stupeň, využívejte možnost brzdit motorem. Zastavujte pouze na místech k tomu určených, na parkovištích, u čerpacích stanic, nikdy ne přímo na silnici.

Back To Top